T-22sr

Opravdu stál za to?

T-22sr je sovětský odměnový střední tank, který bylo možné získat jako odměnu za splnění mnoha misí v módu Běsnění. Za podvádění byl spoustě hráčům odebrán a následně byl neuvěřitelně ponerfován.

Něco málo z historie: 
Tento článek souvisí s článkem o Objektu 907

Návrhy strojů T-22sr a A-22 obsahovaly mnoho nových řešení a nápadů, přičemž poznatky z konstrukce těchto strojů byly použity např. při navrhování Objektu 907. Jednoduše řečeno, A-22 byl předchůdcem T-22sr a T-22sr byl předchůdcem Objektu 907.

Linie vývoje sovětských středních tanků v té době měla vést nějak takto: T-34, T-34-85, T-44, T-54 (T-55), A-22, T-22sr a Objekt 907.

V roce 1949 byla zahájena práce na projektu označovaném jako A-22. Jeho cílem bylo sestavit konstrukci pancéřování, přičemž další vývoj byl založen na výsledcích práce a výpočtů. Trup T-22sr byl založen na válcovaných pancéřových plátech svařených k sobě, avšak trup Objektu 907 měl být odlévaný. I když byl T-22sr pouze součástí vývoje Objektu 907, je třeba zmínit, že samotné návrhy T-22sr byly vymýšleny úplně od nuly.

Zkoušky odolnosti pancéřování byly provedeny počátkem roku 1955. Výsledky byly v celku slušné, věž byla o 30% odolnější než věž na T-54 a podvozek byl také odolnější. Na druhou stranu byl T-54 o 10 let starší, takže k zásadnímu pokroku nedošlo. Hlavní výzbroj měl tvořit kanón D-54 ráže 100 mm.

Koncem roku 1955 bylo plánováno odlít celý pancéřový trup a znovu projít testovací střelbou. Bohužel již v té době bylo zřejmé, že pancéřová ochrana není dostatečná. Všechny vysokorychlostní kumulativní střely ráže 85 mm byly schopny prostřelit Objekt 907 všude krom věže. Navíc samotná konstrukce a údržba tanku byla mnohem složitější v porovnání s T-54 nebo T-55. Další vývoj byl tedy zastaven ve prospěch Objektu 279.

Ve hře: 
T-22sr byl přidán do hry WoT ve verzi 9.12 jako odměna za nový mód Běsnění, který byl dále rozdělen na Nadvládu a Drcení oceli. Po splnění mnoha obtížných misí jste jako odměnu získali již zmíněný T-22sr, přičemž tyto mise byly jediný způsob, jak stroj získat. Samotná obtížnost misí pro nadprůměrného hráče byla tak vysoká, že se mnoho hráčů uchýlilo k tzv. riggování, kdy hráči tvořili čety a následně hráli odpočty ve snaze potkat kolegu proti sobě v týmu, který by mu pomohl splnit nějakou misi.

Toho si však všiml WG a mnoha hráčům byl jejich T-22sr odebrán, jelikož stále přicházely stížnosti ve formě replayů i na topové hráče a klany, kde bylo jasně vidět, že stroj získali proti pravidlům WG.

Tím však řádění WG neskončilo. To malé procento hráčů, kterým T-22sr zůstal v garáži byl jejich těžce vyjetý stroj neskutečně ponerfován do takové úrovně, kdy se jedná o víceméně podprůměrný stroj. Dle mého názoru byl tento speciál ze strany WG dobře zamýšlen, avšak samotné zpracování, průběh a konec speciálu byl klasickým příkladem toho, jak občas WG umí zaperlit. Naštěstí se v dnešní době objevuje mnoho dobře zpracovaných aktualizací, které přidávají pozitivní náboj samotné hře. Ale zpátky ke stroji.

Kanón ráže 100 mm není žádným překvapením pro sovětské střední tanky. Problém ovšem nastává u jeho vlastností. Přesnost 0,36 a čas zaměření 2,3s v základu jsou v porovnání s ostatními sovětskými středními tanky opravdu strašné. Dokonce i základní DPM 2472 je téměř o 600 dmg/min horší než u konkurenčních sovětských strojů. Základní APCR má průbojnost 264 mm, lepší HEAT 330 mm a HE 50 mm. Stroj si s sebou veze 50 kusů munice.

Pancéřování bývalo hlavním důvodem, proč mnoho hráčů po tomto stroji toužilo a samotné WG tento stroj prezentovalo jako neprůstřelnou bestii. V dnešních dobách je tomu ovšem jinak. Ano, věž čelně disponuje silnou pancéřovou ochranou a malinké kopulky je téměř nemožné trefit, nicméně samotný mantlet kanónu je velice dobře průstřelný dokonce i základní municí velkorážných stíhačů tanků, o lepší munici nemluvě. Podvozek čelně sem tam nějakou ránu odpustí stejně jako ostatní sovětské střední tanky, avšak slavné boky tohoto stroje se dají prostřelit. Už to není jako kdysi, kdy existovalo opravdu pouze pár kanónů, které dokázaly čistý bok tohoto stroje prostřelit. Jedinou útěchou může být fakt, že sidescrap a reverse sidescrap jsou u tohoto stroje stále velice efektivní.

Výkonný motor poskytuje stroji výkon téměř 21 koní na tunu, avšak v kombinaci se špatnými odpory terénu tato výhoda odpadá. Maximální rychlost činí 55 km/h vpřed a 20 km/h při couvání. Navíc rychlost otáčení věže a podvozku je bohužel opět podprůměrná.

Tento stroj bych osadil Vylepšenou ventilací, Hydraulickým nabijákem a Vertikálním stabilizátorem. Ten je možné vyměnit za Optiku a podpořit tím základní dohled 400 m, nicméně díky špatnému chování kanónu bych stabilizátor ponechal. Dále bych na posádku umístil Bratry ve zbrani, Opravy, Maskování, Bezpečné ukládání, dohledové perky, Preventivní údržbu a Hašení. Upřímně netuším, jak je na tom tento stroj s hořením. Šance na zápal je sice pouhých 10%, avšak sovětské střední tanky velice často hoří. I přes to bych na stroj umístil jídlo v kombinaci s hašením za bony.

Závěr: 
T-22sr už je jen pouhou vzpomínkou na tu bestii, kterou kdysi byl. Jeho vlastnosti poznamenané těžkými nerfy se bohužel už nemohou rovnat současným tier 10 strojům. Zřídka kdy se jeden z mála hráčů, kteří tento stroj vlastní odváží T-22sr oprášit a vyrazit s ním na publik.

Zdroje: 

Facebooková stránka Mike Case CZ
https://thearmoredpatrol.com/…/%D1%82-22%D1%81%D1%80-%D0%B…/

1 trackback / pingback

  1. Seznam tanků – Klan VOSY

Přidejte odpověď